Založ si blog

Slovenské knihy v zahraničí

Neviem, či je to tak aj u vás, ale minule som si uvedomila, že doma v našej knižnici máme poväčšine knihy, ktoré sú do slovenčiny preložené, to znamená, že originálny jazyk je cudzí, prevažne je to ako inak angličtina. Niektoré knihy sú preložené tak (mohli by sme dodať dobre, ale nie vždy to musí byť dobre), že si ani neuvedomujeme, že sa jedná o preklad. Naopak, pri niektorých nás zrazu vyruší niečo cudzie, nepoznané a núti nás to všimnúť si, že čítame niečo, čo je preložené. Čo ponechať v preklade a čo nie, to je osobitná kapitola, ktorej sa nebudem venovať. Na čo však chcem poukázať je to, že takisto v zahraničí si niekto možno práve teraz číta knihu, pôvodne slovenskú. Totižto aj slovenské knihy sa prekladajú do cudzích jazykov! A niektoré sú dokonca žiadané a obľúbené. Vítaná je aj slovenská klasika, napr. Pavel Vilikovský, ktorý je najprekladanejší slovenský autor.

V súčasnosti sa prekladá zo slovenčiny do mnohých cudzích jazykov. Napríklad nedávno vyšiel preklad zbierok Biele rukopisyMiznutie anjelov slovenskej autorky Mily Haugovej do angličtiny pod názvom Eternal Traffic, ktoré sú mimochodom preložené už aj do nemčiny. A predstavte si, že možno niekde v Číne čítajú deťom pôvodom slovenské rozprávky. Nedávno totižto vyšiel preklad rozprávok Pavla Dobšinského O dvanástich mesiačikoch do čínštiny. Slovenské knihy sa prekladajú takisto do jazykov susedných krajín, časté sú preklady do ukrajinčiny, maďarčiny, ale aj češtiny, či srbčiny. Žiadané sú však aj v arabských krajinách, najmä v Turecku. Známou autorkou je Uršuľa Kovalyk, ktorej ženské romány vyvolávajú záujem na tureckom trhu. Mnohí slovenskí autori sú prekladaní aj do angličtiny.

Ak by vás zaujímalo, ktoré slovenské knihy, od akých autorov a do ktorých jazykov sa prekladajú, na stránke  Literárneho informačného centra vznikol zaujímavý portál s názvom Books from Slovakia. Tam nájdete konkrétne názvy a ďalšie detaily. Tak čo myslíte, ktorá slovenská kniha by mala byť určite preložená?

 

6081
1

Preklad – ako na to

21.09.2020

Mnohí sa nazdávajú, že preklad je len o znalosti cudzieho jazyka, to znamená, kto dobre ovláda cudzí jazyk, môže prekladať. Okrem vedomosti cudzieho jazyka, však pri prekladaní pomáhajú prekladateľovi aj rôzne techniky a stratégie. V tomto článku chcem ponúknuť zopár rád tým, ktorí potrebujú niečo preložiť, alebo si to len chcú vyskúšať. Prvým dôležitým [...]

Preklad poézie

08.09.2020

Väčšina z nás sa už istotne pokúsila preložiť nejaký text alebo článok, aby sme tak mohli porozumieť tomu, čo sme prečítali. Niektorí ste si prekladali napríklad abstrakty a možno ste zistili, že prekladanie nie je až také jednoduché. Aj keď máme v dnešnej dobe rôzne prekladače, slovníky a nástroje, ktoré nám pomáhajú, aj tak si preklad vyžaduje isté [...]

Little women – Malé ženy

26.08.2020

Koncom januára sa v slovenských kinách objavil film natočený podľa knihy americkej autorky Louisa May Alcott z konca 19. storočia. Tento film s hviezdnym obsadením mal/má veľký úspech. Okrem filmu pribudol na Slovensku aj nový preklad klasického diela. Knihu preložila prekladateľka Danka Jacečková. Po prvý krát vyšli v kompletnom vydaní oba diely tejto knihy. [...]

Robert Fico, predseda strany Smer

Fico sa pýta: Má Kollár s Pellegrinim „tichú“ dohodu?

01.10.2020 17:31

V piatok navrhne strana Smer za podpredsedu parlamentu Juraja Blanára. „Musíme mať túto funkciu,“ povedal vo videu TV Pravda Robert Fico.

summit3

Matovič chce najprv riešiť Erdogana, potom Lukašenka

01.10.2020 15:48, aktualizované: 17:38

Slovensko nechce v spore s Tureckom nechať v štichu Cyprus a Grécko, ktoré sú členskými krajinami Európskej únie. Povedal to premiér Igor Matovič.

SMER fico blanár blaha

Ak vláda nevyhlási núdzový stav nanovo a jasnejšie, Smer sa obráti na Ústavný súd

01.10.2020 14:16, aktualizované: 17:25

Šéf Smeru od vlády očakáva, že uznesenie o vyhlásení núdzového stavu doplní aj o to, či je núdzový stav vyhlásený na celé územie alebo nie.

Lászlo Sólymos

Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu

01.10.2020 12:31

Naznačovali to po tohtotýždňovom stretnutí predsedovia strán László Sólymos a Tomáš Drucker.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 2739x
Priemerná čítanosť článkov: 685x

Autor blogu

Kategórie